“Faaliyet gösterdiğimiz onkoloji alanında pazar, dünya çapında büyük bir ivmeyle büyüyor.“Bize kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. 2004 yılında Miami Universitesi'nde Endüstri Mühendisliği ana dalı ve Matematik yan dalındaki eğitimimi şeref derecesiyle bitirdim. Yüksek öğrenimime aynı üniversitede devam ederek 2005 yılında Endüstri Mühendisliği ve Yöneticilik yüksek lisanslarımı tamamladım. Çalışma hayatına Amerika'da 2006 yılında 3 ayrı şirket ve projeye danışmanlık yaparak başladım. Çok uluslu bir firmanın Pazarlama ve Üretim bölümlerinde staj yaptım. 2008 yılında Onko Koçsel İlaçları'nın Yönetim Kurulu'na geçtim. 2008 yılından bu yana şirketin Pazarlama, Satış ve Üretim faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür görevini yerine getiriyorum. TÜSİAD, DEİK, Kocaeli Kadın Girişimciler Derneği ve Pembe İzler Derneği üyesiyim. 2018 Nisan ayında Kocaeli Sanayi Odası Meslek Komitesi Başkanlığı'na seçilerek, Tıbbi ve Zirai Kimyasal Grubu Komitesi'nde de çalışmalar yapıyorum.

Bilimsel araştırmalarınızı ve üretimlerinizi hangi tıp alanları üzerine gerçekleştirmektesiniz?

Tesislerimizde onkoloji, steril likit, non steril solid ve onkoloji olmayan non steril likit üretimlerini yapıyoruz. Biz özel ve dar bir a ana sahip ürünlerde tecrübeli bir firmayız. Bu nedenle önceliğimiz onkoloji, hematoloji, radyoloji ve romatoloji gibi alanlar başta olmak üzere, insan sağlığına katkı yaparak yaşam kalitesini artıran tanı ve tedavi seçeneklerini önce ülkemize, daha sonra da dünyaya sunabilmek.
Plazmadan elde edilen ürünler; bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemede kullanılan kontrast maddeler; onkoloji ve onkoloji destek ürünleri ve tümör profilleme servisi; romatoloji portföyümüz ile bugün 36'sı imal olmak üzere 89 ilacın ruhsatına sahibiz. Gelecek 3 yıl içinde hedefimiz bu sayıyı 200'e çıkarmak. Tabii ki amacımız tüm bu geliştirdiğimiz yeni ürünleri piyasaya bir an evvel sunmak.

Onko İlaç bünyesinde Ar-Ge'ye yapmış olduğunuz yatırımlar nelerdir? Ar-Ge merkezinde kullanmış olduğunuz Onko İzolasyon Teknolojisi hakkında neler söylemek istersiniz?

Eylül 2015'te Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Onko İlaç Ar-Ge Merkezi, Türkiye'de GMP lisansı ile üretim yapabilen ilk onkolojik Ar-Ge Merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Ar-Ge Merkezimiz dahil tesislerimiz genelinde Avrupa menşeili ekipmanlara sahibiz. Hatta neredeyse ekipmanlarımızın tamamı dünyada söz sahibi olan Alman makine üreticilerinden tedarik edilerek yatırım yapılmıştır. Ayrıca Ar-Ge Merkezimiz, Analitik Geliştirme Laboratuvarı, Formülasyon Geliştirme Laboratuvarı, Pilot Üretim ve Stabilite alanlarına sahip olup ileri teknolojiye sahip yaklaşık 200 makine, cihaz ve ekipmanla donatılmıştır. Benzerlerinden çok farklı olarak üretim akışına göre dizayn edilmiş Ar-Ge pilot üretim ve laboratuvar alanına sahip olan Onko İlaç, Türk ilaç sektörünün onkoloji alanında en büyük, en donanımlı ilk Ar-Ge merkezine sahiptir. Onkoloji ilaçları üretiminde kullandığımız makineler en yüksek Mesleki Maruziyet Seviyelerinden olan (OEL) 4/5'e uygun dizayndadır. Ar-Ge üretim hatlarında ve laboratuvarlarımızda çevreyi ve çalışanlarımızı tam korumaya sahip sınırlamalı (containment) ileri teknoloji ekipman ve makinelere sahip olmamız açısından Türkiye'de ilk ve tek fabrikayız.

Üretim yaparken çevre ve insan sağlığını korumaya yönelik almış olduğunuz önlemler ve yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleriniz nelerdir?

Onkoloji ilaçları üretiminde kullandığımız izolatör (izole edilmiş) ve sınırlamalı (containment) özelliklere sahip ileri teknoloji makineler ile personelin toksik maddeler ve ürünlerle temasını tamamen kesmiş ve aynı zamanda bu toksik maddelerin ortama yayılarak çevreye zarar vermesini de engellemiş oluyoruz. Bu makineler ayrıca özel dizayn edilmiş üretim alanlarında bulunmakta ve ikincil önlem olarak alanlardan toplanan atık hava bacalardan çıkış yapmadan önce tekrar özel filtrelerden (HEPA) geçirilerek çevreye verilmektedir. Böylece ileri teknoloji kullanarak hem çalışanlarımızı hem de çevremizi koruma prensibi ile üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Onko ilaç olarak global açılımımız ve projelerimizle ülkemizdeki sektörel bilgi ve deneyimlerimizi dünya pazarlarına taşıyarak ülkemize bu alanda hem cari açığın kapanmasına yönelik önemli bir ekonomi kazanım sağlıyoruz, hem de global pazarlarda yüksek kaliteli üretim standartlarıyla üretilen kanser ilaçlarına erişimi kolaylaştırıyoruz. Böylece daha fazla kanser hastasının yaşam kalitesine, hatta yaşam sürelerine yaptığımız katkıyla gurur duymaya devam edeceğiz.


Bizden haber almak ister misiniz?

E-bültenimize kayıt olarak, Onko İlaçları ve onkoloji alanındaki gelişmeler ile
ilgili haberleri alabilirsiniz.