Onko İlaç Ruhsat Aldığı Dünya Pazarlarına Hızlı Girdi2017 yılında, üretim tesislerinin tüm hatlarıyla Avrupa GMP belgesi alan Türk ilaç firması olarak global pazarlara açılmak yolunda büyük bir adım atan Onko İlaç, AB ülkeleri de içinde olmak üzere bir yıl içinde 800.000 euroya varan ilaç ihracatı gerçekleştirdi.

2018 Haziran ayında ise İngiltere‘ye 1 milyon euroluk ihracat yapan Onko İlaç, üç yıl içinde AB pazarına 60 milyon euro, Kanada, Pakistan ve Afrika pazarları dahil edildiğinde ise 100 milyon euro ihracatı hedefliyor.

Onko İlaç, 120 milyon euroyu aşan yatırımla ilaç sektörüne FDA standartlarına uygun iki modern tesis kazandıran ve 2017 yılında AR-GE merkezi dahil üretim tesislerinin tüm hatlarıyla Avrupa GMP’si alan ilk Türk ilaç firması olarak küresel pazarlarda boy gösteriyor. Halihazırda Avrupa Birliği ülkeleri, Sudan ve Afrika ülkeleri, Kanada, Malezya ve Pakistan pazarlarına giriş yapan Onko İlaç, çeşitli ülkelerle görüşmeler yapıyor ve işbirlikleri oluşturmak için çalışmalar yürütüyor. Onko İlaç, üretiminin %30’unu ihracata yönelik gerçekleştirerek, beş yıl içinde hedef pazarlarında öne çıkmayı amaçlıyor.

Üç Yıl İçinde 100 Milyon Euro İhracat Hedefi

2017 yılında Avrupa GMP belgesini (EUGMP) almasının ardından ilaç ihracatına başlayan Onko İlaç, 1 yıl içinde Avrupa Birliği ülkeleri dahil olmak üzere birçok ülkeye 800 bin euroya varan ihracat rakamına ulaştı. Bununla birlikte, 2018 Haziran ayında İngiltere’ye 1 milyon euroluk ihracat gerçekleştiren Onko İlaç, tek seferlik en büyük ihracatını yapmış olmanın sevincini yaşıyor. Onko İlaç, geliştirdiği ilaçlarını dünya pazarlarına ulaştırmak için çok sayıda ülkeye ilaç ruhsatı almak üzere başvuru yaptı. Ruhsatlarının çıkmasıyla birlikte Onko İlaç, üç yıl içinde AB pazarında 60 milyon euro, Kanada, Pakistan ve Afrika ülkeleri pazarları da dahil edildiğinde 100 milyon euro ihracat yapmayı hedefliyor.

Onko İlaç, plazmadan elde edilen ürünler, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemede kullanılan kontrast maddeler, onkoloji ve onkoloji destek ürünleri ve romatoloji portföyü ile bugün 36’sı imal olmak üzere 89 ilaç ruhsatına sahip. Firma 2020 yılında bu sayıyı 200’e çıkararak Türkiye ve dünya pazarlarına sunmayı amaçlıyor.


Bizden haber almak ister misiniz?

E-bültenimize kayıt olarak, Onko İlaçları ve onkoloji alanındaki gelişmeler ile
ilgili haberleri alabilirsiniz.